Segregatory biurowe idealnie nadają się do archiwizowania i przechowywania różnego rodzaju dokumentów. To obowiązkowe wyposażenie każdego biura. Możesz też z nich korzystać w domu. Możliwość wpinania wszystkiego do skoroszytu i robienia przekładek pozwoli usystematyzować pracę w domowym, jak i biurowym archiwum. Wtedy, gdy będzie to konieczne, nie trzeba będzie martwić się zgubioną dokumentacją. Dowiedz się, jakie są wymiary segregatora i wybierz produkt odpowiedni pod przewidywane zastosowanie.
Standardowe wymiary segregatora biurowego
Jeśli już zdecydujesz, że potrzebujesz segregatora, zapoznaj się z modelami dostępnymi w naszej hurtowni Office Land. Te biurowe niezbędniki powinny bowiem w 100% spełniać Twoje oczekiwania. Na jakie warianty możesz się zdecydować?
Najbardziej popularne są rozmiary A4 i A5. Dostępne są też segregatory w rozmiarze A3. Można dodatkowo rozróżnić je pod względem sposobu wykorzystania, koloru lub rodzaju zastosowanych mechanizmów. Najczęściej jednak segregatory dobiera się pod kątem rozmiaru. Większość modeli dostępnych w sprzedaży zaprojektowana została w taki sposób, aby zmieścić standardowe arkusze papieru. Pamiętaj jdnak, by zachować czujność, gdyż w tym zakresie istnieją wyjątki.
Do głównych wymiarów segregatorów zaliczają się:
- A5, czyli 231 x 285 milimetrów;
- A4, czyli 285 x 320 milimetrów.
Podane wymiary oznaczają wysokość na długość.
Biorąc pod uwagę rozmiary segregatora, należy uwzględnić również szerokości grzbietu. Im segregator jest szerszy, tym większą liczbę kartek może zmieścić.
Segregatory A4 ze względu na szerokość grzbietu dzieli się na:
- 50 milimetrów: około 350 kartek,
- 75 milimetrów: około 500 kartek,
- 80 milimetrów: około 550 kartek,
- 82 milimetry: około 600 kartek.
Miej jednak podczas zakupu na uwadze to, że podane wartości to wartości uśrednione. Pojemność może się nieco różnić, biorąc pod uwagę to, kto jest producentem segregatora. Będzie ona również inna w przypadku segregatorów ringowych i dźwigniowych.
Jak jest skonstruowany segregator?
Decydujesz się na zakup segregatora albo segregatorów w rozmiarze A4? Przed sfinalizowaniem transakcji zwróć uwagę również na jego budowę i sprawdź, z jakiego tworzywa zostało wykonane. Trwałość i jednocześnie - estetykę zapewni wykorzystanie takich materiałów jak: tektura, PCV, folia polipropylenowa, czy poliofam. W naszej ofercie możesz znaleźć wiele typów segregatorów, wobec czego będzie w czym wybierać.
Pamiętasz na pewno o tym, że szerokość grzbietu wpływa na pojemność segregatora? Zasugeruj się też jego długością, zwłaszcza gdy materiałów do przechowywania przewidujesz sporo. Specjalną propozycją na rynku wyrobów biurowych są segregatory A4 plus, wyposażone w specjalne przekładki, również w rozmiarze maxi. Z ich pomocą posegregujesz wszystkie dokumenty w koszulkach, niezależnie od tego, jak wiele ich będzie.
Wykorzystanie segregatora a jego wymiary
Wymiary segregatora decydują o sposobie jego późniejszego wykorzystania. Różne warianty dopasujesz do materiałów o określonej wielkości. Wymiary segregatora określa się na podstawie wysokości i długości okładki, a także szerokości grzbietu. Biorąc pod uwagę te parametry techniczne, możesz odpowiednio wykorzystywać domowe i biurowe segregatory.
Segregator A3
Segregator A3 to jeden z największych wariantów na rynku. Ma on standardowe rozmiary: 350 x 440 x 70 milimetrów. Ten typ idealnie nadaje się do przechowywania dokumentacji projektowej, dowolnych szablonów i materiałów reklamowych.
Segregator A4
Segregator A4 to model uniwersalny. Różni się jedynie szerokościami grzbietu. Jest przystosowany do przechowywania arkuszy papieru w wersji standardowej. Dlatego można z niego korzystać zarówno w domu, w biurze, jak i w placówkach oświatowych.
Segregatory A5 i A6 i inne
Mniejsze rozmiary mają segregatory A5. To w nich przechowasz dokumenty o wielkości klasycznego zeszytu. Mogą to być: rachunki, notatki służbowe albo korespondencja.
Dostępne są też segregatory A6, często wykorzystywane przez dzieci. Niestandardowe rozmiary mają modele B5. W takich możesz schować koperty albo zapiski na luźnych, małych karteczkach.
Zasada działania segregatora
Zasada działania takich skoroszytów jest prosta. Składają się one z tekturowej konstrukcji i niewielkiego mechanizmu wewnątrz, dzięki czemu ich obsługa nie jest utrudniona. W projekcie segregatorów ringowych uwzględniono specjalne kółka, na jakich zamieszcza się wszystkie dokumenty w koszulkach. To pozwala na ich późniejsze łatwe sprawdzanie i równocześnie chroni ważne papiery przed zniszczeniem. Segregatory ringowe wyposażone są w łatwy mechanizm manualny. Wymaga on ręcznego otwierania kółek, w celu włożenia lub wyjęcia konkretnych dokumentów.
Bardziej skomplikowana jest budowa segregatorów dźwigniowych, z jakich zwykle korzysta się w biurach. Mają one uchwyt, jaki po naciśnięciu otwiera kółka. To pozwala łatwo sprawdzać zawartość skoroszytu firmowego.
Na grzbiecie segregatorów znajdują się etykiety, dzięki czemu dokładnie sprecyzujesz, jaka jest kategoria przechowywanych dokumentów. Możesz też zdecydować, jaki typ segregatora Cię interesuje. Czy ma to być standardowy model biurowy, czy może ofertowy skoroszyt?