Sprawdź, jak zaadresować kopertę, gdy wysyłasz swoją korespondencję! 0

Wysyłając korespondencję, konieczne jest właściwe zaadresowanie koperty. To zadanie jest standardową i powszechną czynnością, jednak bywają sytuacje, kiedy stoimy przed wątpliwościami, jak prawidłowo opisać przesyłkę. Dziś wysyłanie listów drogą pocztową nie jest już tak popularne, jak kiedyś – wiele osób nigdy nie zetknęło się z takim procederem, więc spieszymy z objaśnieniem jak właściwie zaadresować kopertę!

Jak zaadresować kopertę i dlaczego należy trzymać się reguł?

Prawidłowe adresowanie kopert jest niezwykle istotne zarówno dla pracowników obsługujących pocztę, jak i dla odbiorcy, który widząc otrzymaną przesyłkę z odpowiednio naniesionymi danymi, odbiera Cię jako kulturalną i rzetelną osobę. Jeżeli nie będziesz stosować się do ogólnie przyjętych zasad dotyczących adresowania przesyłek, wiele ludzi może mieć problem z dostarczeniem Twojego listu. Za dostawę przesyłki odpowiada nie tylko listonosz, ale cały sztab osób pracujących na poczcie. Jak zaadresować kopertę, by dane były kompletne? Oprócz adresu odbiorcy musisz nanieść też swoje dane, żeby list nie wyglądał jak anonim. Warto stosować zwroty grzecznościowe, np. Szanowny Pan/Pani/Państwo.

Lista stref, czyli jak zaadresować kopertę według wytycznych

Dzięki wprowadzeniu stref, które dzielą powierzchnię koperty, adresowanie listów jest bardzo łatwe. Pierwszą strefą jest obszar, gdzie nadawca nanosi swoje dane. Jest to wymagane, gdyż w przypadku, gdy list nie dotrze do adresata, kurier odsyła go z powrotem do osoby nadającej. Poza aspektem prawnym każdy odbiorca ma także prawo do informacji, od kogo dotarła paczka. Dane nadawcy umieszcza się w lewym górnym rogu kopert, zaś odbiorcy – w prawym dolnym (druga strefa). W obydwu przypadkach zacznij od imienia i nazwiska, potem dokładnego adresu (ulica, numer domu lub mieszkania i poniżej kod pocztowy, miejscowość i ewentualnie kraj, jeśli list jest wysyłany za granicę).

Kolejna strefa to prawy górny róg koperty, czyli miejsce na znaczki. Ten obszar zostaw pusty. Jak zaadresować kopertę, nie popełniając gafy? Nie zajmuj niepotrzebnie lewego dolnego rogu koperty – to miejsce na dane o typie paczki.

Jak zaadresować kopertę bąbelkową?

Wysyłając korespondencję, zazwyczaj używamy standardowych kopert listowych, które są dostępne w rozmiarach B4, B5, C4, C5, C6, czy DL z okienkiem lub bez. Koperty te są wykonane z wytrzymałego papieru i naniesienie na nich wszystkich niezbędnych informacji jest bardzo proste. Jak wygląda sytuacja w przypadku, gdy chcesz wysłać delikatny i kruchy przedmiot i musisz użyć innego typu opakowania? Jak zaadresować kopertę bąbelkową? Podczas nadawania koperty jako list adresowanie jest dokładnie takie samo jak w przypadku uniwersalnej przesyłki listowej. Może jedynie wystąpić konieczność uzupełnienia specjalnego potwierdzenia nadania, gdy używasz koperty bąbelkowej dużych rozmiarów.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl