Formaty papieru i kopert
Formaty dostarczają nam niekiedy nie lada problemu. O ile większość z nas nie ma problemu z nazwaniem i rozróżnieniem popularnych formatów jak A4 czy A5, o tyle formaty kopert czy formaty niestandardowe nie są tak powszechnie znane...
Format określa rozmiar arkusza papieru w ramach ustandaryzowanej skali. W Polsce używamy formatów zgodnych z międzynarodową normą ISO 216, a ich zapis jest literowo-cyfrowy. Wyróżniamy trzy szeregi formatów: A, B oraz C. Szereg A to format zasadniczy, B i C - formaty pomocnicze, przy czym szereg C stosuje się w odniesieniu do kopert.
W szeregu zasadniczym występują formaty od A0 do A10. Format A0 ma powierzchnię 1m2, a każdy kolejny format jest połową poprzedniego (złożoną po dłuższym boku, z zaokrągleniem do pełnych milimetrów). I tak A1 jest połową A0, A2 połową A1 i tak dalej... Najłatwiej zauważyć to w przypadku formatu A4 (standardowy papier do drukarki) i będącego jego połową formatu A5 (szkolny zeszyt).
W szeregu pomocniczym B wymiary formatów są średnią geometryczną z dwóch pośrednich wymiarów A - czyli format B4 mieści się pod względem swoich wymiarów pomiędzy formatem A4 i A3. Analogicznie format B5 znajduje się pomiędzy A5 i A4 - i tak jest w każdym kolejnym przypadku.
Szereg C ma zastosowanie głównie w odniesieniu do kopert. Format koperty informuje nas, jakiego formatu arkusz możemy w niej umieścić bez składania. I tak w kopercie formatu C5 zmieści się arkusz formatu A5, w C4 - A4 i tak dalej. Jeżeli arkusz A5 złożymy na pół, to umieścimy go w kopercie formatu C6 (to najpopularniejsza koperta listowa). W przypadku kopert mamy jeszcze jeden, niestandardowy wymiar o nazwie DL (jego wymiary to 110x220 mm i stanowi 1/3 formatu A4 po krótszym boku). Koperty w formacie DL bardzo często występują z okienkami adresowymi i są szczególnie popularne w korespondencji sądowej i bankowej.