Jak zmyć marker? Podpowiadamy! 0

Marker to rodzaj narzędzia do pisania, który w życiu codziennym jest naprawdę potrzebny. Korzystasz z niego, chcąc zaznaczyć coś na powierzchniach, na których zwykły długopis jest niewidoczny, np. na drewnie. Ten niesamowity przedmiot radzący sobie na każdej płaszczyźnie potrafi również sprawić ci wiele problemów. Rozlanie go i usunięcie, szczególnie jeśli jego kolor jest ciemny i permanentny, wydaje się niemożliwe… a jednak! Pomoże w tym ocet, pasta do zębów, a może spirytus? Zaskoczony? Oto kilka sposobów na pozbycie się plam z markera na różnych powierzchniach oraz odpowiedź na powyższe pytanie.

Zabrudzone ręce lub inna część ciała

To jeden z gorszych przypadków, szczególnie jeśli marker znajdzie się na twarzy. To tam skóra człowieka jest naprawdę delikatna. W pierwszej kolejności powinieneś sięgnąć po wodę z mydłem i gąbkę. Pamiętając o tym, aby nie szorować zbyt mocno i nie uszkodzić naskórka. Jeśli to nie przyniesie rezultatów, sięgnij po spirytus salicylowy. Trzeba namoczyć gąbkę tym specyfikiem i przyłożyć do zabrudzonego miejsca. Oczywiście, omijając okolice oczu! Po wszystkim nie zapomnij o dokładnym umyciu danej części ciała oraz odpowiedniego jej nawilżenia. W tym celu użyj kremu do rąk lub balsamu do ciała.

Drewniane meble

Jeśli ubrudzisz drewnianą powierzchnię, najlepiej w celu jej oczyszczenia wykorzystać ściereczkę oraz spirytus, ewentualnie ocet. Wystarczy ją namoczyć i wytrzeć konkretne miejsce. W przypadku octu nalać niewielką jego ilością na dane miejsce i pozostawić na kilka minut. Po tym zabiegu umyć mebel zwykłą, czystą wodą. Dodatkowo można posłużyć się specjalnymi preparatami, które przywrócą dawny blask drewnianym powierzchniom oraz zabezpieczą przed uszkodzeniami.

Marker na ubraniach - jak go zmyć?

Plamy na ubraniach to prawdziwe wyzwanie i test na cierpliwość dla wszystkich rodziców. W tym przypadku mamy dwie sprawdzone metody. Pierwszą z nich po raz kolejny jest spirytus. Wylanie go na plamę zdziała cuda. Pamiętaj jednak, aby go nie rozcierać! Po chwili, gdy ubranie będzie już mokre, wystarczy delikatnie odsączyć płyn np. papierem toaletowym lub cienką ściereczką. Resztę pracy zostawiamy pralce. Oczywiście pamiętając o zachowaniu wszelkich wytycznych znajdujących się na metce odzieżowej odnośnie do prania. Jeżeli jednak nie mamy bądź nie chcemy używać alkoholu, kolejnym sposobem jest wykorzystanie mleka. Mleko wlewamy do miseczki lub głębokiego talerza i w tym moczymy nasze ubranie. Po kilku minutach, gdy mleko będzie zabarwione, wymieniamy je na świeże i tak do momentu całkowitego pozbycia się plamy. Później oczywiście odzież pierzemy.

Co z plamą na dywanie albo podłodze?

W tym przypadku dywanu posłużymy się octem. Wystarczy wylać go na plamę i przykryć papierowym ręcznikiem lub ściereczką, pozostawić na kilka minut. Po upływie tego czasu docisnąć materiał do plamy tak, aby ją pochłonął. Po tym zabiegu najlepiej będzie wyprać dywan przeznaczonym do tego produktem, aby pozbyć się pozostałości plamy oraz nieprzyjemnego zapachu octu. Nieco prostszym sposobem na odświeżenie dywanu jest użycie sody oczyszczonej. Proszek wystarczy rozsypać na całej powierzchni materiału, pozostawić na kilka minut, a następnie odkurzyć. Soda oczyszczona bez problemu radzi sobie z pochłanianiem niezbyt przyjemnych zapachów.

Z plamą na podłodze poradzi sobie rozcieńczony alkohol, który dodatkowo można wymieszać z pastą do zębów. Tę mieszankę wystarczy nałożyć na gąbkę i pocierać plamę. Po wszystkim umyć podłogę w tradycyjny sposób z wykorzystaniem odpowiednich płynów.

Plama na szybie

Jeśli chodzi o ten rodzaj plamy, to jest ona najłatwiejsza do usunięcia. W tym celu będziemy potrzebować gąbki, sody oczyszczonej, wody lub soku z cytryny. Te wszystkie produkty wystarczy wymieszać ze sobą i nałożyć na gąbkę, a następnie umyć szklaną powierzchnię. Zmyć ciepłą wodą. Być może mieszkanka tych produktów pozostawia wiele smug, ale z tym bez problemu poradzą sobie preparaty z zawartością alkoholu lub zwykła woda z mydłem wytarta ścierką z mikrofibry.

Plama na ścianie

Większość z nas pewnie spotkała się z pomalowaną ścianą przez dzieci lub młodsze rodzeństwo. Jak zmyć marker z takiej powierzchni? Od razu mówimy: nie będzie konieczne malowanie ściany na nowy kolor. Co zrobić, aby zmyć marker ze ściany? Przygotuj pastę do zębów. Rozprowadź tę substancję na zabrudzeniach, najlepiej przy użyciu ściereczki i staraj się wetrzeć. Rób to delikatnie! Po chwili zabrudzenie się wybieli, a co najważniejsze nie uszkodzi nam powierzchni. Pastę do zębów możesz zastąpić lakierem do włosów, który zadziała w podobny sposób. Innym sposobem jest wykorzystanie mieszanki wody, octu i sody oczyszczonej.

„Nie taki diabeł straszny, jak go malują”. Tak można podsumować plamy z markera, które często wydają się nie do zdarcia. Na szczęście na wszystko istnieje jakiś sposób, a te domowymi produktami wydają się niezawodne.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl